מערכי שיעור

מערכי השיעור של ממזרח שמש הם הכלי המרכזי של השפה היהודית חברתית. אנו מאמינים שיצירת תשתית איתנה של מערכי שיעור לכל אחת מהתוכניות שלנו תאפשר את השגת היעדים של התוכנית.

מערכי השיעור שלנו מגישים תפיסת עולם כוללת בכל אחת מהסוגיות החברתיות שממזרח שמש עוסקת בהם ולכן בכל אחד ממערכי השיעור מוצג המהלך והפרשנות לטקסטים הנובעים מתפיסת עולם זו.

חיפוש חופשי
 • חומרי לימוד

 • שאלות ותשובות

  שאל את שאלתך

  שאלות ותשובות

  מהי העמדה היהודית בנוגע לשביתה בכלל ולשביתה של נושאי תפקידים כמו מורים בפרט, שהרי בשביתה שלהם יש פגיעה באוכלוסיה אחרת?

  ישנה אפשרות לעובד לחזור בו מעבודתו גם באמצע היום בתנאי שאין זה פוגע במעביד.

  העובדים נהגו מאז ומעולם להתאגד ולקבוע כללים לעצמן. במידה והכללים עלולים לפגוע במעביד ראינו שאין לפועל לשנות. מנגד יש אפשרות להגיע לחכם העיר או לרשות המקובלת על מנת לקבוע את הכללים של יחסי עובד מעביר בתחום תנאי שכר וכדומה. חכמי העיר יכולים בשיקול הדעת להחליט על סבירות הדרישות. יש זכות שביתה לעובדים במידה ושכרם אינו מספיק, כמובן לפי היתר הרשות לעצם השביתה.

  אין הבדל בין עובדים בחברות או עובדים במגזר הציבורי, כולל המורים ואפילו מורים למקצועות הקודש. יש לזכור בענין זה שאחריות הלמידה של הילדים הינה בראש ובראשונה של ההורים, המורים הינם רק שליחים.

  צדקה לאדם המשתמש בכסף לקניית סמים

  מצוות צדקה חשובה עד מאוד, המעלה הגבוהה של הצדקה היא לעזור לעני על מנת שיוכל לדאוג לעצמו ולא יצטרך לבריות. אדם שאינו מוכל להשתדל על מנת להוציא את עצמו, הרי אין חובה לתרום לו מעבר לעזרה הבסיסית (אוכל…).

  יש אנשים שאינם יכולים לדאוג לעצמם וצריכים תמיכה תמידית כמו זקן או חולה, אלה זכאים לתמיכה מלאה. אדם המסרב לעבוד אינו זכאי לעזרה, אמנם יש להתחשב באדם המסרב לעבוד בעבודה שגורמת לו לבושה ועגמת נפש.

  במבט ראשון אין חובה לתת צדקה לאדם המשתמש בכסף לקניית דברים שלילים, מאידך אסור שתגובה זו תגרום לנו להסרת האחריות ותירוץ בכדי לא לעזור לזולת, להיפך אנו מחוייבים לתמוך באדם זה על מנת לתת לו את הכלים לצאת מהקושי שלו.

  בסיכומו של דבר: אפשרות לשימוש שלילי של הכסף אינה פותרת אותנו לדאוג לו לדברים בסיסים עבורו.

  אתר זה נבנה על ידי חלב ודבש בניית אתרים | עיצוב אתרים: סטודיו קרמל | ניהול